
Paracord fonás
Nincs kifejezetten olyan fonás, amit csak a paracord zsinórral lehet kivitelezni, de rengeteg előnye van annak, ha a paracord zsinórt használjuk alapanyagként. A sok alkatrész, a több száz szín és minta óriásira bővíti eszköztárunkat. A fonás csak egy a sok közül, amivel a paracord zsinórhoz nyúlhatunk. Mást és mást jelentenek a különböző eljárások: fonás, szövés, horgolás, csomózás, de ezen műveletek alapjaként bátran használhatunk paracordot és meglátjuk, csodás művek születhetnek.
Mire lesz szükségünk hozzá?
Csak néhány alapvető eszközre lesz szükségünk a készítéshez. Ezek nem is magához a fonáshoz kellenek, hanem az alapanyag feldolgozásához és a végek lezárásához. Érdemes jó minőségű termékeket választani, mert úgy kevesebb lesz a bosszúságunk.
- Olló: jó minőségű vágószerszám, amivel könnyen átvághatjuk a masszív paracord zsinórt és nem kell 'nyiszatolnunk'.
- Mérőszalag: úgy az alapanyaghoz, mint a méretvételhez szükségünk lesz valamilyen mérőeszközre. A mérőszalaggal méretet tudunk venni egy csuklóról és könnyen le tudjuk mérni a szükséges alapanyag mennyiséget is.
- Öngyújtó: mivel a zsinór műanyag, ezért célszerű a levágott végeket visszaégetni, hogy elkerüljük a szétfoszlását. Az öngyújtó talán a legpraktikusabb eszköz ehhez, a fém kupakkal egyből simára is tudjuk egyengetni a végeket. Vigyázzunk a tűzzel és a forró felületekkel vagy olvadt műanyaggal!
- Fűzőtű: a fűzőtűre később lesz majd szükségünk, bonyolultabb fonások és több szín igényes összedolgozásának alapvető kelléke. Használatáról itt olvashattok.
Fonás és csomózás alapjai
Bemutatjuk a legegyszerűbben megtanulható fonásokat, amik ismeretével könnyen elkészíthetünk szinte bármilyen kiegészítőt, legyen az paracord karkötő, paracord kulcstartó vagy egyéb használati cikk. Javasoljuk, hogy a tanulást már paracorddal végezzük, hiszen így fogunk majd ráérezni, hogy mekkora zsinórt vágjunk, mekkora helyet hagyjunk és mennyire húzzuk meg. Ezek a paraméterek zsinóronként eltérőek lehetnek.
Sok könyv is létezik már, ami csomókkal és fonási eljárásokkal foglalkozik, tapasztalatunk alapján az interneten fellelhető anyagok sokkal gyorsabban kereshetők, követhetők és ezáltal könnyebben elsajátíthatóak.
Paracord cobra fonás
A legegyszerűbben megtanulható fonások egyike, az itthon makramé fonásként ismert, külföldi oldalakon pedig 'cobra' fonásnak nevezett fonási mód, melyet alkalmanként 'solomon bar' néven is megtalálhatunk.
Anyagigény: 2,5 méter paracord 550 egy 20 cm-es karkötőhöz
Hozzávaló: 10 mm paracord csat
Elkészítési idő: 10 perc
Bonyolultság: 1/5
Paracord kígyó csomó
Rendkívül dekoratív csomó, mely alkalmas karkötők és nyakláncok készítéséhez, alkalmazásánál egyszerűen kombinálható két szín is. Gyorsan megtanulható, dekoratív hengeres fonatot ad.
Anyagigény: 2,2 méter paracord 550 egy 20 cm-es karkötőhöz
Elkészítési idő: 10 perc
Bonyolultság: 2/5
Paracord halfarok csomó
Szép, szimmetrikus fonat. Elkészíthető csattal vagy csat nélkül is. A végeredmény egy szépen terülő laposabb fonat, mely kiválóan alkalmas karkötők és szíjak készítéséhez.
Anyagigény: 2,1 méter paracord 550 egy 20 cm-es karkötőhöz
Elkészítési idő: 10 perc
Bonyolultság: 2/5