Paracord karkötő
A paracordot, mint alapanyagot és az első karkötőket is a katonasághoz köthetjük. Minden háborúnak megvolt a maga 'lövészárok művészete', eredeti nevén 'trench art'. Bizonyára emlékszünk, ha más nem a filmekből, a Vietnámban szolgáló katonák kézzel gravírozott Zippo öngyújtóira vagy az összerajzolt sisakokra.
A 2001-ben kezdődött Afganisztáni háborúnak is megvolt a saját művészeti ága és stílusa. Ez pedig nem volt más, mint a paracord karkötő. Eleinte veterán szimbólum volt és a hátországban szolgált jelzésként, hogy a viselője ott harcolt – katonai szlengben 'megjárta a homokozót' (sandbox). Az első karkötők nyilvánvalóan a helyben fellelhető anyagokból készültek, ami nem volt más, mint a paracord, valamint katonai gombok, csatok a felszerelésről, karabinerek, akasztók. Innen indult el minden.
Több, mint jelzés
2001 végére nem csak a katonákon láthattunk ilyen karkötőket, hanem rendőrökön, katona feleségeken, gyerekeken. Mindnek megvolt a maga jelentése – az elesettek iránti tisztelet, emlék, vagy szimplán a támogatás kifejezése. Minden karkötő egyedileg, kézzel készült és gyakran tartalmazott valamilyen hozzáadott elemet, ami még több üzenetet közvetített. Ilyen például a fekete karkötőben a kék befűzött szál, ami a rendőrség jele és emlékeztet az elesett társakra és az összetartozásra. Ennek mintájára a piros szál a tűzoltók szimbóluma lett.
Közismertség és népszerűség
Ahogy egyre több veterán tért vissza a harcmezőkről, gyorsan elterjedt Amerika szerte a paracord karkötő viselése. A paracord karkötő a túlélés szimbóluma volt, hiszen a visszatérő veteránok hordták és egy karkötő közel 2,5 m zsinór felhasználásával készült, ami nagy segítséget jelenthet egy túlélési helyzetben. A világszintű ismertséget talán Bear Grylls nevéhez köthetjük, akinek a túlélő showja 2007-ben meghódította a világot, és mivel maga is katona volt, így előszeretettel használta és viselte a forgatásokon ezt a túlélő eszközt, gyakran kiemelve annak hasznosságát. Kiadta saját márkás karkötőjét is, ami kifejezetten csak a túlélés célját szolgálta, így más aspektusba helyezve a karkötő viselését.
Paracord reflektorfényben
A paracord karkötő, mint szimbólum, ruházati kiegészítő, divatcikk elért Hollywoodba is és használni kezdték a jelmeztervezők. Egyre több akciófilmben viselték a szereplők és tette teljessé a karaktereket. Közel 10 évvel a megjelenése után szinte a világ minden pontján már ismerték és viselték a paracord karkötőket. A filmek közül a legismertebb 'paracordos' a Mad Max: Harag Útja (2015), ami után a filmben használt karkötőre egy az egyben ráragadt a produkció címe, így az eddig 'egyszerű csat nélküli cobra karkötő' neve hirtelen 'Mad Max paracord karkötő' lett. Említhetjük még a Szupercsapat filmet, illetve a Feláldozhatóak majd mindegyik részét, amiben viselték a paracord karkötőket.